دوشنبه، خرداد ۸

شرح دستگیری بسیمه کامجو از زبان دختر هشت ساله اش، راز
بعد از خوردن نهار مامانم داشت لباسهایی که برام خریده بود رو نشونمون میداد بعد گفت بیایید اطاق رو مرتب کنیم مامان مهری گفت نه بخوابید بعد مرتب میکنیم یکدفعه صدای در خانه امد کسی با پا به در خانه میکوبید بابام رفت تادر رو باز کنه بعد یه دفعه صدای جر و بحث از دم در میومد بابام میگفت حکمتون کو حکمتون رو نشون بدین بع...د یه دفعه 3 تا مرد با یه خانم به زور وارد خونه شدند و به مامانم ومامان مهری گفتند زود برین حجابتون رو در ست کنین زود باشین بعد مامان مهری گفت شما بیرون تشریف داشته باشین تا من شالم رو بپوشم هر چی بابام داد و بی داد میکرد که حکمتون رونشون بدین هی یه کاغذ از جیبشون در میاوردن دوباره میزاشتن تو جیبشون بعد اسلحه گرفتن طرف بابام گفتن ساکت باش بابام گفت من رو از این میترسونید فکر میکنید من از این میترسم اسلحه رو گرفت طرف سر بابام بعد عکس من رو با لباس باله روی دیوار اتاق دیدند گفتند این چه لباسیه دختر شما پوشیده دختر شما ظلم کرده گناه کرده همچین حرکاتی از خودش در اورده بعد تمام کتابهای کتابخونه رو ریختن پایین بعضی هاش روبردن بعضی هاش رو نبردن ولی رفتن سراغ لباسهای مامانم و می (خواهر دو ساله راز)همه لباسهای مامان و می رو بردن تمام کتبهای من رو بردن حتی کتاب زبانم . بعد مامان مهری رفت دستشویی یه دفعه اقاهه میخواست بره دنبال مامان مهری که بابام پرید ونگذاشت گفت تو خجالت نمیکشی گفت این خانوم رفته اون تو که با مبایل زنگ بزنه . یه دفعه مامان مهری اومد بیرون ورفت سراغ کیفش گفت بیا موبایلم تو کیفمه بهایی دروغ نمیگهههه بهایی دروغ نمیگهههه. بعد سراسلحه آقاهه رو گرفت گذاشت رو سینش گفت بیا بزن راحتمون کن چی میخواهید از جون ماخجالت بکشید بهایی سرش بره دروغ نمیگه بعد از حدود 2 ساعت که همه خونه رو گشتن وهر چی دلشون خواست بردن مامانم رو هم بردن مامان مهری مامانم روبغل کرد وگفت .من بهت افتخار میکنم

اجرای حکم روفیا بیدقی و ژینوس نورانی، شهروندان بهایی سمناننیشخندهای قاضیان بیدادگر، احکام سیاهی که روی عدل را به خویش ندیده اند و تاس های تصادفی که بر میز محاکمه دادگاههای سمنان افکنده می شود. این است وضعیت اجرای عدالت در سمنان در ارتباط با شهروندان بهایی.

در ادامه اجرای احکام شهروندان بهایی سمنان، روفیا بیدقی و ژینوس نورانی، برای اجرای حکم یک ساله خود روانه زندان شدند. روفیا بیدقی در پاییز 89 و ژینوس نورانی در اسفند ماه 89 به علت باور دینی خود بازداشت شده و مورد بازجویی قرار گرفتند. دادگاه بدوی ایشان را به تحمل یک سال حبس تعزیری محکوم کرد ودادگاه تجدید نظر نیز مهر تایید بر آن زد. اینک زمان اجرای این حکم ناعادلانه فرا رسیده است!


* تصویر سمت راست: ژینوس نورانی به همراه همسرش
تصویر سمت چپ: روفیا بیدقی

4 سال و 6 ماه حبس برای امید فیروزیان، شهروند بهایی سمنان

باز هم حکمی ناعادلانه از حنجر قاضی های بیگانه با عدالت سمنان تراوید. امید فیروزیان، شهروند بهایی سمنان که پیشتر در بهمن سال 90 بازداشت شده و به قید وثیقه آزاد شده بود، اینک در دادگاه بدوی به تحمل 4 سال و 6 ماه حبس تعزیری محکوم شده است.

6 سال و 6 ماه حبس تعزیری برای پویا تبیانیان، شهروند بهایی سمناندر ادامه اعلام احکام ناعادلانه دادگاه سمنان، پویا تبیانیان از شهروندان بهایی این شهرستان به تحمل 6 سال و 6 ماه حبس تعزیری محکوم شد.
وی پیشتر به علت اعتقادات دینی خود در سال 1387 ودر سن 23 سالگی ، 14 ماه را در زندان سمنان سپری نمود ولی مجددا در اسفند ماه 1389توسط نیروهای امنیتی این شهرستان دستگیر شد و پس از یک ماه بازجویی و حبس موقت به قید وثیقه آزاد گردید.
دادگاه اخیر وی در فروردین ماه 91 در دادگاهی به ریاست محمد قاسم عین الکمالی  برگزار شد و نهایتا حکم ناعادلانه 6 سال و 6 ماه حبس تعزیری را دریافت کرد. 

شنبه، خرداد ۶

بازداشت بسیمه کامجو و مهناز جان نثار، از شهروندان بهایی در بندر عباساز کرانه های خزر تا سواحل خلیج فارس را می پیماید؛ این باد مسموم بیداد که در ایران زمین سالهاست وزیدن گرفته؛ این بار تازیانه اش را بر دروازه بندرعباس می کوبد.
 ظهر روز شنبه 6 خرداد ماه، دو تن از شهروندان بهایی ساکن بندر عباس و قشم بازداشت شدند. مامورین امنیتی این شهرستان، پس از یورش به منزل  بسیمه کامجو(آفاقی) در قشم و مهناز جان نثاردر بندرعباس و بازرسی منزل و ضبط وسایل شخصی ایشان مانند کتابها، سی دی ها، لپ تاپ و کامپیوتر شخصی و دوربین عکاسی، اقدام به دستگیری این دو زن جوان نمودند.
 مامورین به همسر بسیمه کامجو(آفاقی) گفته اند که می تواند پس از چند دقیقه برای پیگیری کار خانم کامجو به دادسرا مراجعه نماید ولی متاسفانه نه تنها دادسرای قشم بلکه هیچ یک از مراجع قانونی این شهر از قبیل فرمانداری، نیروی انتظامی،سپاه و... پاسخگوی او نبوده و همگی ابراز بی اطلاعی می کنند
بر اساس حکمی که تنها خود بسیمه کامجو اجازه رویت آن را داشته، علت دستگیری او آموزش کودکان در بندرعباس بوده است.
وی دارای دو فرزند خردسال دختر 8 و 2 ساله است.* تصویر متعلق است به بسیمه آفاقی به همراه همسر و فرزندانش

دوشنبه، خرداد ۱

4 سال و 4 ماه حبس تعزیری برای انیسا فناییان، شهروند بهایی سمناندر ادامه اعلان احکام ناعادلانه دادگاه انقلاب سمنان، انیسا فناییان از شهروندان بهایی این شهر به 4 سال و 4ماه حبس تعزیری محکوم شد. علت محکومیت او اعتقاد به آیین بهایی و تبلیغ این آیین عنوان شده است.
این در حالی ست که همسر انیسا فناییان، سیامک ایقانی، در حال گذراندن 3 سال حکم خود می باشد. این زوج دارای دو فرزند  خردسال 8 ساله و سه ساله هستند و با دستگیری انیسا فناییان این کودکان از وجود پدر و  مادر خود  در بحرانی ترین سنین زندگی محروم خواهند شد.
پیشتر در آذر ماه 87، طی یورشی گسترده به منازل بهاییان سمنان، صهبا رضوانی، مادر انیسا فناییان نیز دستگیر شد و به تحمل 3 سال و 8 ماه زندان محکوم شد. نامبرده 5 ماه پیش پس از گذران 3 سال حبس از زندان اوین تهران آزاد شد. به علاوه مسئولین  سمنان، برای ایجاد محدودیتهای بیش از پیش اقتصادی بر بهاییان این شهر، محل کسب فرهاد فناییان، برادر انیسا فناییان، را پلمپ  کرده و جواز کسب او را بی دلیل  باطل کرده اند و اعلام کرده اند که دیگر اجازه کار در زمینه پخش و فروش لوازم بهداشتی نخواهد داشت. این مسئولین هیچ توضیحی برای لغو جوازها نمی دهند و تنها عنوان می دارند که این دستور از بالا رسیده است.

چهارشنبه، اردیبهشت ۲۷

دو سال حبس تعزیری برای شهروندان بهایی فعال در حوزه حقوق کودکسه شهروند بهایی ساکن کرمان که در زمینه حقوق کودکان مشغول به فعالیت بودند، هر یک به تحمل دو سال حبس تعزیری  و یک سال حبس تعلیقی محکوم شدند. سامان استوار، سحر بیرم آبادی و نهاله شهیدی  در اسفند ماه 89 توسط نیروهای امنیتی کرمان به علت فعالیت در حوزه  حقوق کودکان بازداشت شده و مورد بازجویی قرار گرفته بودند. 

دستگیری محمد حسین نخعی 85 ساله شهروند بهایی ساکن روستای خوسف
طوفان بیداد که می وزد نه زن می شناسد و نه مرد ، نه خردسال و نه سالخورده، نه روستایی و نه شهری. سرشتش ویرانی است و رسالتش تباهی.

در ظهر روز یکشنبه 24 اردیبهشت ماه 91، مامورین اطلاعات خراسان به منزل پیرمرد 85 ساله بهایی ، محمد حسین نخعی، در  خوسف یورش بردند و پس از تفتیش محل و  ضبط کتابهای مربوط به آیین بهایی و نیز آلبوم عکس خانوادگی و دفتر تلفن، نامبرده را نیز برای بازجویی احضار و سپس بازداشت کردند. این در حالی ست که ورود این مامورین بدون ارائه حکم صورت گرفته است.

این شهروند بهایی  سالهاست در خوسف، روستایی از توابع بیرجند خراسان جنوبی، همراه با همسر 88 ساله خود زندگی می کنند
و پیشتر نیز پس از انقلاب 57 به علت اعتقادش به دیانت بهایی 5 سال از عمرش را در زندان گذرانده است.

بازداشت محمد حسین نجعی یادآور بازداشتهای اخیر دیگر سالخوردگان بهایی در شهرها و روستاهای ایران است.  در 4 اردیبهشت ماه سال گذشته وجیه الله میرزا گلپور شهروند بهایی ساکن روستای صفرآباد ساری نیز که 71 سال داشت و به شدت از بیماری قلبی رنج می برد، دستگیر و به علت اعتقادات دینیش مورد اهانت شدیدی مانند گرداندن با پایبند در سطح شهر تنکابن شد. چندی بعد، همسر او نیز که طی رنج نامه ای ، شرح حال وی را نوشته بود با وجود خونریزی معده، بازداشت شد. در شهرها و روستاهای دیگر نیز تعدادی از شهروندان بهایی دستگیر شده در سن بالا بازداشت شده اند و از امکانات درمانی لازم و دسترسی به پزشک به طور مداوم بی بهره اند.

برای خبر وجیه الله میرزا گلپور می توانید روی لینک های زیر کلیک کنید:
http://khabarnavard.blogspot.co.uk/2011/05/71.html

http://www.bbc.co.uk/persian/iran/2011/05/110504_u01_bahai-iran.shtml

دوشنبه، اردیبهشت ۲۵

وضعیت جسمانی وخیم ریاض سبحانی، زندانی بهایی

روز یکشنبه 24 اردیبهشت ماه 91 در ساعت 9/30 صبح ، بنا به در خواست پزشکی قانونی استان تهران و بهداری زندان رجایی شهر ریاض سبحانی به بیمارستانی در تهران منتقل شد . این شهروند بهایی با تدابیر امنیتی و با دستبند و پابند در حالی به بیمارستان منتقل شد که هفته هاست از بیماری قلبی و ریوی و خونریزی معده رنج می برد و پزشکی قانونی به دفعات رای به عدم تحمل کیفری وی داده است . پیشتر نیز هم بندی های  ریاض سبحانی به دفعات نسبت به وخامت وضع جسمانی و خطراتی که سلامت جانی این زندانی عقیدتی را تهدید می کند هشدار داده بودند . ریاض سبحانی 1 سال است که به اتهام همکاری با دانشگاه آنلاین بهاییان ایران در زندان به سر می برد .

یکشنبه، اردیبهشت ۱۷

پلمپ مغازه علی تبیانیان، شهروند بهایی سمنان


درِ مغازه ها یکی یکی  پلمپ می شود به این آرزو که مغازه داران هم در امیدشان یکی یکی بسته شود و کوله بار بربند و با خانواده از سمنان کوچ کنند و بروند. 
این بار قرعه به نام ابزار آلات علی تبیانیان از دیگر شهروندان بهایی سمنان افتاده است. مسئولین سمنان در تاریخ 14 اردیبهشت ماه بدون هیچ پیش آگهی و اخطار قبلی، مغازه این شهروند را پلمپ کرده اند. حدود یک ماه قبل نیز جواز کار وی بدون هیچ دلیل و سندی باطل شد و مغازه را تخلیه کردند.
پلمپ مغازه ، لغو  یا عدم تمدید جواز کسب شهروندان بهایی در سمنان به طور خاص و به صورت سیسمتماتیک از پاییز 1387 شدت بیشتری به خود گرفته است. از آنجا که بیشتر بهاییان این شهرستان ، مغازه دار هستند، مامورین امنیتی دولت ایران با همکاری دیگر بخشهای دولتی ، زندگی اقتصادی این شهروندان را نشانه رفته اند تا بدین وسیله، علاوه بر فشارهای روانی و اجتماعی و فرهنگی روز افزون، آنها را از سمنان بیرون رانند و زندگی روزمره را نیز بر ایشان ناممکن سازند. این شیوه ناجوانمردانه در ارتباط با بهاییان سراسر ایران کمابیش قابل مشاهده است و به طور خاص بهاییان سمنان را با مشکلات فراوانی روبرو کرده است.
اما بر خلاف تصور و کوششهای فراوان این مسئولین امنیتی، شهروندان بهایی سمنان همچنان در سرزمین مادر خویش و در کنار دیگر هموطنان عزیزشان باقی مانده اند و با وجود دشواریهای فراوان، ترک دیار نکرده اند.