دوشنبه، مرداد ۹

مرخصی سه روزه برای رامین زیبایی

پس از 15 ماه برای سه روز اجازه دیدار و به آغوش کشیدن خانواده و دوستانش را یافت. 15 ماه در میهمانی میله های آهنین دل اوین و رجایی شهر به جرم آموزش، به اتهام زانو نزدن در برابر بی دانشی و وا پس گرایی فرهنگی. این جرمی ست که رامین زیبایی را برای 4 سال در میهن خویش به زندان افکنده است.

این شهروند بهایی در اول خرداد ماه 1390 به همراه 15 شهروند بهایی دیگر دستگیر شد و بدون حتی یک روز آزادی موقت، دوران محکومیت چهار ساله اش را ابتدا در اوین و آنگاه در رجایی شهر آغاز کرد. علت دستگیری او و همکارانش، تدریس در دانشگاه علمی بهاییان ایران است. دانشگاهی یکتا در تمام دنیا که دانشجویانش به جای آنکه خاطراتی در گوشه و کنار سنگ و آجرهای ساختمان و کلاسهایش داشته باشند، نقشهای دانش و یاد بر تار و پود قلب و جانشان می بافند و به خاطر می سپارند. دانشگاهی که کلاسهایش در خانه هایشان است و استادانشان شوقی بی توصیف در آموزش و پیشرفت دانشجویانشان داشته و دارند. 

رامین زیبایی هم یکی از این اساتید بود که در برابر تبعیض تحصیلی حکومت ایران برای جوانان بهایی، سر فرو نیفکند. خود در این دانشگاه آموخته بود و خود نیز می آموخت. 

پس از انقلاب فرهنگی 59، تمام اساتید و دانشجویان بهایی از دانشگاه اخراج شدند. زان پس نیز بهاییان اجازه ورود به دانشگاههای ایران را نیافتند. شورای انقلاب فرهنگی طی بیانیه ای به مسئولین امور اعلام کرد که " برخورد نظام با آنان باید طوری باشد که راه ترقی و توسعه آنان مسدود شود " این مصوبه مورد تایید و امضای آیت الله خامنه ای قرار گرفت. در مقدمه این گزارش ذکر شد که تصمیمات مزبور، با عنایت به مفاد قانون اساسی جمهوری اسلامی و مسائل شرعی و قانونی و سیاست های عمومی کشور مورد مذاکره و مداقه و اعلام نظر واقع گردیده و در راستای اوامر مقام عظیم الشان رهبری جمهوری اسلامی است ".
تمام سنگ آسیاب تلاشهای حکومت ایران پس از انقلاب فرهنگی علاوه بر ایجاد خفقانهای اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی گوناگون، بر این محور می گردید که جامعه بهایی را تبدیل به افراد از هم گسسته ای سازد که نه تنها از پس تامین نیازهای ابتدایی حیاتی خویش بر نیایند، بلکه از نظر اجتماعی و فرهنگی چونان وا پس روند که توان تعامل با سایر گروههای اجتماعی ایرانیان را نداشته باشند و در نتیجه از تاثیر گذاری و بیان خویش باز مانند و جای آنکه افرادی مفید در اجتماع خویش باشند به افرادی منفعل، منزوی و افسرده بدل شوند. 

دانشگاه بهاییان ایران که به صورت غیر رسمی و با فداکاریهای شایسته بسیاری از شهروندان بهایی سر برافراشت و سعی می کرد، بنیه فرهنگی و علمی جوانان بهایی ایران را که از حق طبیعی تحصیل در کشور خود محروم بودند، جبران کند، بارها مورد یورش نیروهای امنیتی ایران قرار گرفت. این مقاومت سازنده جامعه بهایی که خشونت و تبعیض را با آرامش و سازندگی پاسخ می داد، بی گمان به مذاق حاکمان ایران خوش نمی آمد و بار دیگر این مسئولین، در اول خرداد ماه 90 اقدام به یورش به این دانشگاه نمودند. استادان و مدیرانش را دستگیر کردند و 40 خانه را در سراسر ایران مورد حمله و تفتیش قرار دادند. همکاران و برخی دانشجویانش را بارها مورد تهدید و بازجویی های پیاپی قراردادند و با شدید ترین قوا کوشش در ریشه کنی آن نمودند تا بلکه بتوانند، ریشه دانش را که در اعتقاد بهاییان تنیده است و تفکیک ناپذیر، بخشکانند ولی هیهات که عاجز ماندند .
رامین زیبایی هم یکی از این همکاران است که به جرم این مقاوت سازنده صلح جویانه محکوم به زندان است ولی می داند و می بالد که در پس این دیوارهای سخت گنگ، جوانه های امید و پیشرفت جوانان این مرز و بوم در حال شکوفایی ست.  

شنبه، مرداد ۷

فراخواندن دو مادر بهایی با فرزندان شیرخواره به زندان سمنان: ترانه ترابی و زهره نیک آیین


 
دو نفر دیگر فراخوانده شدند به زندان؛ نه بیش از دو نفر و شاید دادن اعداد تنها واقعیت را مه آلود کند. دو شیرخواره یا دو مادر یا دو خانواده یا هزاران دل یا بهتر است هیچ از عددها نگوییم. گاه اعداد تنها رنج و بیداد را به آمار مبدل می کنند.
ترانه ترابی، شهروند بهایی سمنان با داشتن فرزند شیرخواره یک ماهه زودرس باید 20 ماه را در زندان سمنان سپری کند؛ تنها به جرم اعتقادش به باوری متفاوت. همسر وی عرفان احسانی در اواخر دوران بارداریش بازداشت شد و او نیز منتظر اعلام حکم خویش است. بارمان این نوزاد یک ماهه که از دنیایی بی رنگ و پاک به این دنیای آلوده و پر بیداد ما قدم گذارده، محکوم است 20 ماه را در زندان سمنان سپری کند و یا از مادرش جدا بماند.
هم زمان زهره نیک آیین از دیگر زنان بهایی سمنان با وجود داشتن نوزادی 5 ماهه به نام رسام برای گذران 23 ماه حبس تعزیریش به زندان سمنان فراخوانده شده است. 
به گزارش خبرگزاری هرانا، شرایط زندان سمنان برای کودکان بسیار نامناسب است و زندانیان از کمبود امکانات بهداشتی و تغذیه و نیز محل نگهداری رنج می برند.

* تصویر سمت راست متعلق است به رسام پنج ماهه فرزند زهره نیک آیین
تصویر سمت چپ متعلق است به بارمان یک ماهه فرزند ترانه ترابی و عرفان احسانی

دو شهروند بهایی دیگر در ادامه حملات گسترده نیروهای امنیتی به منزل بهاییان بازداشت شدند. شمیم نعیمی فرزند عادل و الهام نعیمی که 20 روز پیش به همراه تعدادی از میهمانان هویش بازداشت شده بودند، در روز دو شنبه 2 مرداد ماه بازداشت شد. این شهروند بهایی پیشتر چندین بار مورد بازجویی قرار گرفته بود. به گزارش جمعیت مبارزه با تبعیض تحصیلی، بازداشت وی در پی مراجعه اش به دادسرای شهید مقدس واقع در زندان اوین صورت گرفته است.
در همین روز ناهید زهرایی از دیگر شهروندان بهایی تهران و همسر امیر مزیدی نیز که در 21 تیر ماه دستگیر شده بود، با یورش مجدد نیروهای امنیتی به منزلش بازداشت شد.
با بازداشت این دو شهروند بهایی، شمار بازداشت شدگان در 20 روز گذشته به 19 نفر رسید که 14 نفر ایشان در تهران، سه نفر در مشهد و 2 نفر در شیراز بوده اند.
قابل ذکر است که با فراخواندن ترانه ترابی و زهره نیک آیین، دو مادر بهایی اهل سمنان و دارای فرزندان شیرخواره یک و شش ماهه، به زندان سمنان، این تعداد به 21 نفر می رسد.


 * تصویر متعلق است به شمیم نعیمی

تلاش مامورین اجرای احکام برای بازداشت بشیر احسانی

در ادامه موج بازداشتهای اخیر شهروندان بهایی، مامورین امنیتی در صبحگاه روز  چهارشنبه 4 مرداد ماه، به منزل بشیر احسانی یورش برده و قصد بازداشت او را داشته اند ولی به علت عدم حضور او در منزل قادر به  دستگیری وی نشده اند. این شهروند بهایی که در زمینه حق تحصیل و حقوق کودکان نیز فعال بوده است و نیز یکی از اعضای جمعیت مبارزه با تبعیض تحصیلی، پیشتر در شعبه 26 دادگاه انقلاب به تحمل 5 سال حبس تعزیری محکوم شد که این حکم در دادگاه تجدید نظر به دو سال حبس تعزیری تقلیل یافت و سه سال آن به مدت 5 سال به تعلیق درآمد.
به گزارش جمعیت مبارزه با تبعیض تحصیلی، این دومین بار است که مامورین امنیتی در یک ماه گذشته برای دستگیری وی به منزلش مراجعه کرده اند. 
بشیر احسانی پیشتر در 21 بهمن ماه 1388 به همراه تعدادی دیگر از شهروندان بهایی و از جمله مادرش بازداشت شد و مدتی را تحت بازجویی و انفرادی سپری نمود. مامورین اطلاعات پس از آزادی موقت بارها وی را برای بازجویی احضار کرده اند.

چهارشنبه، تیر ۲۸

دستگیری های گسترده و پیاپی شهروندان بهایی در تهران، مشهد و شیراز

در ادامه بازداشتهای گسترده شهروندان بهایی در تهران، شیراز و مشهد، تعدادی دیگر بازداشت شدند. 
نیروهای امنیتی در تهران، مشهد و شیراز، یورش گسترده ای را از شامگاه 20 تیرماه به منازل بهاییان این شهرها و دستگیری این شهروندان ایرانی آغاز کردند که طی آن تا کنون 12 شهروند بهایی در تهران، سه نفر در مشهد و دو نفر دیگر در شیراز بازداشت شدند. از محل نگهداری این افراد و اتهامات برساخته ایشان خبرچندانی در دست نیست. 

به گزارش جمعیت مبارزه با تبعیض تحصیلی، امیر مقامی فرد، امیر مزیدی، سارنگ اتحادی، نسیم اشرفی (اتحادی)، عادل نعیمی ، الهام فراهانی (نعیمی)، شهاب دهقانی، شمیس مهاجر (دهقانی) ، میعاد افشار و ژینوس رحیمی در هجومی تقریبا همزمان در تهران در شامگاه 20 تیر ماه و بامداد 21 تیر ماه دستگیر شدند. درحالیکه در روز 25 تیر ماه فاران حسامی از دیگر شهروندان بهایی که پیشتر به علت همکاری با دانشگاه علمی بهاییان به تحمل 4 سال حبس محکوم شده بود، بدون اعلام قبلی شروع حکم و به طور ناگهان دستگیر  و دوران چهارساله محکومیتش آغاز گردید. چند روز پیش از این یورشها عزیز سمندری از دیگر شهروندان بهایی که در انتظار گذران حکم 5 ساله خویش بود بدون هیچ اطلاع قبلی بازداشت و به زندان اوین منتقل شد. 

به گزارش خبرگزاری هرانا، یورش این مامورین امنیتی در مواردی بدون حکم و با شکستن در منازل و دفاتر کار این افراد و همراه با هتاکی و بی احترامی به این افراد بوده است. منازل و دفاتر کار مورد تفتیش قرار گرفته است و وسایل شخصی مانند تلفن همراه، لپ تاپ، قباله ازدواج، اسناد ملکی و مالی، مدارک شناسایی، چک های بانکی و آلبومهای خانوادگی ضبط شده اند.
افزون بر این مامورین اطلاعات مشهد به منازل سه تن از شهروندان بهایی این شهرستان به نامهای خشایار تفضلی، شایان تفضلی و سینا اقدس زاده یورش برده و علاوه بر تفتیش منازل ایشان اقدام به بازداشت این شهروندان بهایی نمودند.

چند روز بعد در 24 تیر ماه منازل حمید اسلامی و رحمان وفایی در شیراز مورد یورش نیروهای امنیتی شیراز قرار گرفت  و این دو شهروند بهایی دستگیر شده و پس از تفتیش منازل و ضبط وسایلشان به بازداشتگاه اداره اطلاعات یا پلاک 100 شیراز منتقل شده اند.

نگاه کن که دندانهایت چگونه وقت جویدن سرود میخوانند وچشمهایت وقت خیره شدنمی درند...

این متن توسط اندیشه جعفری در ارتباط با دستگیری و حکم ناعادلانه فاران حسامی نگاشته شده است.:


هوالله به نام خدا به نام آزادی

آقای قاضی صلواتی، این شعر جانانه "فروغ فرخزاد" را با تمام احساسات انسانی ام به شما وهمکاران دیگرتان در شعبه های26 و28 آقایان پیرعباس و مقیسه تقدیم میکنم.
تا حالا در آینه به خود نگاه کرده اید؟ تا به حال به حرفهایی که از دهانتان خارج می شود فکر کرده اید؟ حداقل قبل از این که بر زبان حکمی برانید، حسابتان با وجدانتان چه نتیجه ای از پی داشته است؟ شبها که سر بر بالش می گذارید، راحت به خواب می روید؟ بر مسند قضاوت که تکیه می کنید، واقعا خیال می کنید کسی که مقابل تان نشسته است، چه کسی است؟ یک مخل امنیت کشور؟ یک تبلیغ کننده علیه نظام؟ یک اقدام کننده علیه امنیت ملی؟ ... ممکن است از کسی که مقابلتان قرار گرفته است بترسید؟ یا نگرانید که متهمی که قرار است شما به مجرم تبدیلش کنید، واقعا آرامش شما را در هم بشکند؟ آیا امنیت شما در ازای به بند کشیدن به اصطلاح، مجرمین امنیتی تامین میشود؟ می دانید قضاوت من در مورد شما چیست؟
شما به کلمات فکر نمی کنید، آنها را بالا می آورید و می جوید، شما ترسهایتان را در پس کلماتی که بالا آورده اید به بیرون میریزد، و چون کلمات و ترسهای آن را ، روی خودتان بالا می آورید، دوباره آنها را می خورید و باز هم می ترسید واز این ترسهای معیوب تمام ناشدنی رنج میبرید و حکم های ناعادلانه تان هم این ترسهای تمام ناشدنی تان را به آرامش بدل نمی کند.میدانید تمام متهمان به مجرم تبدیل شده تان پس از اتمام بیدادگاهتان یا به قول شما دادگاهتان، به شما وهمکارانتان می خندند، همه از ترس شما خبر دارند غیر از خودتان.
حتی "آرتین رحیمیان" در آستانه سه سالگی اش هم این را می داند، کسی حالا مادر او "فاران حسامی" را نیز، "علاوه برپدرش "کامران رحیمیان"  به بند کشیده اید،"علی وکیانا رحمانی " فرزندان "نرگس محمدی" نیز این را به خوبی درک میکنند که شما وهمکارانتان ترسیده اید، حتی "نیما خندان" فرزند کوچک "نسرین ستوده" نیز این موضوع را به خوبی درک میکند، همان کسی که برای خواهر12ساله اش "مهراوه خندان" نیز حکم منع خروج از کشور داده اید...
به هر حال اگر روزی تصمیم گرفتید که راهبرد دیگری غیر از احکام ناعادلانه ای که صادرمیکنید،برای مقابله با ترسهایتان  انتخاب کنید، این را بدانید که آنهایی که در بند احکام بیدادگاهتان هستند، تنها جسمشان را به بند کشیده اید وذهنشان هرگز در بند شما نبوده ونیست، جریان ذهن آنها همچنان آگاهانه فعال است و تمام احساسات انسانی را درک می کند، حتی ترس تمام ناشدنی شما وهمکارانتان را... واین را هم مطمئن باشید که همانطور که نام همه دربندان شما اعم از بهایی ومسلمان وکمونیست و فمنیست در کنار هم قرار گرفته است چه در داخل بند و چه در فضای جامعه ای که شما تلاش کرده اید با سم پاشی های بی حد وحصرتان، جنگ وجدایی ایجاد کنید، همه در کنارهمند و برپایه اصول انسانی که فصل مشترک تمام ادیان ومکاتب الهی اعم ازآیین مسیحی، آیین اسلام وآیین بهایی و...غیر الهی اعم از کمونیسم،فمنیسم و... است، یکدیگر را درک میکنند ومی پذیرند و اتحاد آنها ناگسستنی است. اگر روزی شما هم اصول انسانی را سرلوحه زندگی تان قرار دادید، چه بسا شما هم در جمع ما پذیرفته شدید، کم نبودند افرادی که اشتباهشان را پذیرفتند وبه ما پیوستند، تا فرصت هست راهبرد دیگری برای ترسهایتان جستجو کنید، شاید سرود دندانهایتان نیز پایان گرفت...

یکشنبه، تیر ۲۵

دستگیری فاران حسامی، شهروند بهایی تهران

آرتین 3 ساله امروز آغوش مادرش را نیز از دست داد. 10 ماه پیش پدرش کامران رحیمیان به جرم تدریس در دانشگاه علمی بهایی، دستگیر و بدون حتی مرخصی موقت به 4 سال حبس محکوم شد و اینک مادرش فاران حسامی امروز 25 تیرماه برای گذران 4 سال زندان به جرم مشابه همسرش، بازداشت شد و اینک کودکی سه ساله که پدر و مادرش زندانی بیداد و تعصب نادانانی شده که از هرگونه بینش و آگاهی درگریزند.
فاران حسامی، شهروند بهایی، به همراه همسرش کامران رحیمیان در 22 شهریور ماه سال 90 در پی احضار به شعبه 5 دادسرای اوین بازداشت و به تحمل 4 سال حبس تعزیری محکوم شدند. تا کنون فاران حسامی، نگهداری فرزند سه ساله خود را بر عهده داشت ولی حال با دستگیری ناگهانی او این کودک از نعمت برخورداری از پدر و مادر برای چهار سال و در حساسترین سالهای زندگیش، محروم شده است.
این طوفان بیداد تمام خاندان رحیمیان را در بر گرفته است. در شهریور ماه سال 90  کیوان رحیمیان، برادر کامران رحیمیان، نیز بازداشت شد و اخیرا حکم 5 سال حبس تعزیری او نیز توسط دادگاه شعبه 28 تهران اعلان شده است. اتهام او هم همکاری با دانشگاه علمی بهاییان است. نامبرده همسر خویش را در اسفند ماه سال 90 در اثر ابتلا به سرطان از دست داد و تنها دختر 11 ساله اش، ژینا،  نیز با دستگیری پدر بی سرپرست خواهد ماند. در سال 1363، رحیم رحیمیان، پدر کامران و کیوان رحیمیان نیز به علت اعتقاد به دیانت بهایی اعدام شد و این آسیاب ظلم همچنان با خرد کردن عدل و زندگی انسانها می گردد اما رود روان سیاهش چون مرکب، ننگ بیداد بیدادگران را بر صفحات تاریخ ایران رقم می زند.  


چهارشنبه، تیر ۲۱

دستگیری های گسترده شهروندان بهایی در تهران


 شامگاه روز 20 تیر ماه و صبح روز 21 تیر 1391، نیروهای امنیتی تهران به منازل  حداقل 7 تن از شهروندان بهایی، یورش برده و اقدام به دستگیری ایشان نمودند. خانه های سارنگ اتحادی، نسیم اشرفی(اتحادی)،  عادل نعیمی و همسرش الهام فراهانی(نعیمی)، شهاب دهقانی، شمیس مهاجر (دهقانی) و ژینوس رحیمی مورد هجوم این مامورین قرار گرفت و این 7 شهروند بهایی از جمله بازداشت شدگان هستند. به گزارش جمعیت مبارزه با تبعیض تحصیلی، برخی از این برخوردها، خشن و همراه با ضرب و شتم صورت گرفته است.  


تصاویر بالا راست به چپ: شهاب دهقانی، شمیس مهاجر (دهقانی)، الهام نعیمی، عادل نعیمی* 
تصاویر پایین راست به چپ: سارنگ اتحادی، نسیم اشرفی(اتحادی)، ژینوس رحیمی


دستگیری خشایار و شایان تفضلی و سینا اقدسی زاد

صبح امروز 21 تیرماه 91، نیروهای امنیتی مشهد به منازل خشایار و شایان تفضلی و نیز سینا اقدس زاده یورش برده و اقدام به دستگیری این شهروندان بهایی نموده اند.
پیشتر شایان تفضلی، در روز جمعه ۲۸ بهمن ماه ۹۰ توسط نیروهای امنیتی مشهد بازداشت شد. این دستگیری در پی یورش نیروهای امنیتی به یک نمایشگاه کارهای دستی که توسط نوجوانان بهایی برگزار شده بود، صورت گرفت که در طی آن 8 شهروند بهایی دستگیر شدند. 

شنبه، تیر ۱۷

دستگیری عزیزالله سمندری، شهروند بهایی و تسلسل چرخه بیداد

این چرخه بیداد نسلها را درنوریده؛ اگر 20 سال پیش پدری را از سر سفره خانواده ای به یغما بردند و خون به جگر همسر و پدر و مادر و کودکانش کردند، امروز پسر برومندش را زنجیر بر دست می زنند و بی گناه به زندان می افکنند.
عزیز الله سمندری برگی از این کتاب حکایت و دفتر روایت بیداد هاست. این شهروند بهایی که توسط شعبه 28 دادگاه انقلاب به 5 سال حبس محکوم شده بود، ظهر امروز برای اجرای حکمش بازداشت شد. مامورین دادسرای شهید مقدس اوین مسئول دستگیری وی بوده اند و از محل نگهداریش تا کنون اطلاعی در دست نیست. 
20 سال پیش  در روزهای پایانی  اسفند ماه 1370، پدر وی، بهمن سمندری، را به اتهام اعتقاد به دیانت بهایی، در همین زندان اوین اعدام کردند و عید آن سال و سالهای بعدشان را به عزا نشاندند. و اینک پسر جوانش را دستگیر کردند. دستگیری کامران رحیمیان و اعلام 5 سال حکم زندان برای کیوان رحیمیان، در تهران و 5 سال زندانی جلایر وحدت و 2 سال حبس هومن بختاور در زندان مشهد تنها نمونه هایی از این چرخه بیداد است که نسلها را از گزندش بی نصیب نمی گذارد.  پسرانی که پدرانشان را در سالهای پیش به جرم اعتقاد متفاوت به جبر از ایشان ستاندند.
* تصویر عزیزالله سمندری. عکس روی دیوار تصویر بهمن سمندری پدر اوست که در سال 1370 در  زندان اوین به علت اعتقاد به دیانت بهایی اعدام شد. 

دوشنبه، تیر ۱۲

محکومیت ثمین احسانی، شهروند بهایی تهران به 5 سال حبس


ثمین احسانی ، شهروند بهایی و فعال حقوق کودک که در تهران ساکن است، به تحمل  5 سال حبس تعزیری محکوم شد. این حکم توسط قاضی مقیسه و از سوی شعبه 28 دادگاه انقلاب تهران صادر شده و  در روز 11 تیر ماه سال 91 به وکیل او ابلاغ گردیده است. پیشتر، این فعال حقوق کودک در دادگاهی در 20 خرداد ماه سال جاری محاکمه شده است.

احکام نهایی چند تن از شهروندان بهایی سمنانپیرو اعلان رای دادگاه تجدید نظر سمنان، رای نهایی الهام روزبهی و ترانه ترابی اعلام شد. بر اساس این رای، الهام روزبهی به تحمل 24 ماه حبس تعزیری محکوم شده است؛ وی در دادگاه بدوی به 3 سال حبس تعزیری محکوم شده بود. قابل ذکر است که این شهروند بهایی دارای نوزادی 9 ماهه است.
افزون بر این، ترانه ترابی از دیگر شهروندان بهایی سمنان در دادگاه بدوی به تحمل 5 سال و 10 ماه حبس محکوم شده بود، که این رای در دادگاه تجدید نظر به 10 ماه حبس تعزیری تقلیل یافته است. وی دارای نوزادی 14 روزه است. این در حالی ست که همسر ترانه ترابی، عرفان احسانی نیز چندی پیش بازداشت شده است و دادگاه وی در 7 خرداد ماه 91 برگزار گردید. این شهروند به اتهام "تبلیغ علیه نظام" و نیز "تبلیغ بهاییت" محکوم شده است.

 
* تصویر متعلق است به ترانه ترابی

.