دوشنبه، خرداد ۱۰

اعلام حکم چند تن از بهاییان ساری


در طی اعلام حکم تعدادی چند از بهاییان ، حکم 4 تن از شهروندان بهایی ساری نیز مشخص گردید.
بر اساس دادگاه برپا شده، طره تقی زاده(سنائی) به ٢٢ ماه حبس تعزیری محکوم شده است . نامبرده در ٢٧ بهمن ١٣٨٧ دستگیر و در ١٠ اسفند ١٣٨٧ با قرار وثیقه آزاد شده بود.
سمیرا سمیعی اهل ساری به یک سال حبس تعزیری محکوم شده است.وی در ٢٤ آذر ١٣٨٨ دستگیر و در ٧ دی ١٣٨٨ به قید وثیقه آزاد شده بود.
سپیده معصومی و سپیده زمانی نیز که در ساری دستگیر شده بودند، به ترتیب به ٦ ماه حبس تعزیری و پرداخت ٥ میلیون ریال جریمه نقدی محکوم شدند. این دو نفر در ٢٨ آذر ١٣٨٨ دستگیر و در ٢٢ دی ١٣٨٨ به قرار وثیقه آزاد شده بودند.
هر چهار خانم نامبرده از دادگاه درخواست تجدید نظر نموده اند.

سها زمانی ،خواهر سپیده زمانی نیز که در ٢٨ آذر ١٣٨٨ دستگیرشده بود و در ٧ دی ١٣٨٨ به طور موقت آزاد شده بود،از اتهامات وارده تبرئه شد.

یکشنبه، خرداد ۹

دستگیری پژمان روشنکوهی از شهروندان بهایی ساری

در ادامه هجومهای گسترده نیروهای امنیتی مازندران به بهاییان این استان، پژمان روشنکوهی دستگیر شد. ماموران اطلاعات ساری در 5 خرداد 89 با حکم توقیف به منزل وی یورش برده و نامبرده را به همراه خود بردند.
همسر پژمان روشنکوهی و والدین سالمند او از وضعیت و محل نگهداری وی بی اطلاعند. هنوز هیچ علتی از سوی مقامات دولتی برای دستگیری این جوان بهایی ساروی ذکر نشده است.
قابل ذکر است که پژمان روشنکوهی پیش از این نیز توسط اداره اطلاعات ساری احضار شده و مورد بازجویی قرار گرفته است.،

جمعه، خرداد ۷

و زمین دیگر بذری نرویانید! مصادره زمین کشاورزی یک متوفای بهایی در قائم شهر


تخریب، پلمپ، آتش زدن، اخراج، تهدید کارفرما،وثیقه های سنگین، عدم صدور جواز کسب و این بار مصادره. این ها روش هاییست که دولت ایران برای به تنگنا افکندن اقتصادی بهاییان ایران برگزیده است. البته بر کسی پوشیده نیست که از ابتدای انقلاب، هزارها خانه، زمین، اموال، سند و ... به جرم بهایی بودن غصب گردید و صاحبخانه مُهر بر پیشانی، کَکَش هم نگزید که سجده بر خاک غصبی می زند و دل خوش دارد!! اخراج از کارهای دولتی و بسیاری مشاغل دیگر که جای خود را دارد.
اما به نظر می رسد این ناجوانمردی بار دیگر در حال گستردن سایه خود بر جامعه بهایی ایران است. مصادره زمین کشاورزی احمد احمدزاده یکی از صدها نمونه این تعرض به اموال این اقلیت مذهبی ایران است.
بر اساس گزارش سرویس خبری جامعه بهایی، در اردیبهشت ماه 89 ستاد اموال و املاک مازندران، وابسته به سپاه، بر اساس حکم آیت الله خمینی، پنج هزار متر زمین متعلق به مرحوم احمد احمدزاده در قائم شهر را مصادره نمود.
این تصاحب زمین در شرایطی صورت پذیرفت که وراث او بر روی زمین، کار کشاورزی می نمودند و در واقع محل درآمد آنان به شمار می آمد.
آتش زدن باغ و محصولات کشاورزی امامعلی راسخی در خِبر کرمان و پیرمرد دیگری در سنگسرِ سمنان، پلمپ مغازه ها به خصوص در مازندران، سمنان و تهران، تهدید کارفرمایان برای اخراج کارمندان بهایی، آتش زدن مغازه پیمان شادمان در سمنان، تخریب باغ مشترک حبیب الله شایق، ذبیح الله تاشی و کامبیز رفاهی در مرودشت فارس ( که محل درآمد این خانواده ها بود)، تعیین وثیقه های سنگین برای دستگیر شدگان و بستن حسابهای تعدادی از متولان بهایی نمونه ای از این روند رو به رشد اختناق اقتصادی ست که به نظر می رسد از شهرهای کوچک شروع به ریشه دواندن کرده است.

پنجشنبه، خرداد ۶

تاریخ محاکمه بعدی یاران ایران در 22 خرداد!!


بعضی تاریخها همیشه در ذهن انسان می ماند؛ حتی اگر بخواهد فراموششان کند. یکی از این روزها که به تازگی در تقویم ایران ستاره خورده و به یاد ماندنی شده 22 خرداد است.
اما موضوع مستقیم به تاریخچه این روز مربوط نمی شود بلکه مسئله درباره همزمانی یک اتفاق با این روز پررنگ است؛ دادگاه 7 مدیر جامعه بهایی در 22 خرداد.
به راستی چرا بعد از گذشت بیش از دو سال از دستگیری این 7 نفر و وضعیت بلاتکلیف و شرایط توان فرسایشان در اوین و برگزاری سه دادگاه غیر علنی، این روز برای دادگاه بعدی که به نظر تعیین کننده می رسد، انتخاب شده است؟
فریبا کمال آبادی(طائفی)، جمال الدین خانجانی، بهروز توکلی، وحید تیز فهم، سعید رضایی، عفیف نعیمی و مهوش شهریاری( ثابت) در سحرگاه 25 اردیبهشت 87 در خانه های خود دستگیر شدند. تنها علت دستگیری ایشان مدیریت جامعه اقلیت 300000 نفری بهاییان ایران بود اما اتهاماتی که دولت ایران بر ایشان آویخته و هیچ سندی دال بر اثبات آن وجود ندارد، ارتباطی با علت دستگیری ایشان ندارد. اتهامات بی اساس " تبلیغ علیه نظام"، " تبلیغ علیه امنیت ملی"، " جاسوسی برای بیگانگان" و"توهین به مقدسات" از مواردی ست که دولت ایران بر ایشان وارد آورده است.
پیش از این چندین بار تاریخی برای رسیدگی به وضعیت این افراد تعیین گردید ولی هر دفعه با بهانه ای به تعویق افتاد و تا به حال سه دادگاه در 22 دی ماه، 18 بهمن ماه 88 و 23 فروردین 89 به صورت غیر علنی برگزار شده است. این دادگاه ها در شرایطی برپا شد که وکیل اصلی این 7 نفر خانم شیرین عبادی در ایران به سر نمی برد و آقای عبدالفتاح سلطانی نیز نتوانسته بود در دادگاه شرکت کند. حضور دو وکیل دیگر نیز با اصرار فراوان ایشان صورت پذیرفت در هر سه محاکمه، خانواده های این افراد اجازه شرکت در دادگاه را نیافتند و مراسم در پشت درهای بسته و به صورت غیر علنی برگزار شد.
حال همزمان قرار دادن روز محاکمه جدید با سالروز انتخابات 22 خرداد عجیب می نماید؛ روزی که حساسیت شدید دولت را در پی دارد و بنا به اظهارات صریح مسئولین دولتی و صدا و سیمادر حال کشیدن خط و نشانهایی برای این روز هستند و به نظر می رسد سناریوی تخیلی دیگری در حال نوشتن است .
سوال اینجاست بعد از دوسال بلاتکلیفی چرا در 22 خرداد؟

سه‌شنبه، خرداد ۴

روانه شدن دو شهروند بهایی به زندان همدان!
زندان همدان پذیرای دو میهمان جدید شد. سرور سروریان و صهبا خادمی 3 روز است که به خانه موقت خود مهاجرت کردند.
این دو شهروند بهایی روز 3 خرداد ماه برای اجرای حکم دادگاه که یک سال زندان بود، خود را معرفی کردند. صهبا و سرور در فروردین 88 در همدان دستگیر شدند و چندی را در زندان همدان تحت بازجویی قرار گرفتند و سپس به قید وثیقه آزاد شدند.
دادگاه این دو نفر در 9 دی ماه 88 برپا شد و بر اساس رای این دادگاه به اتهام" تبلیغ بهاییت" به یک سال حبس در زندان همدان محکوم شدند.
با درخواست تجدید نظر این افراد، تغییری در حکم صورت نگرفت و این دو جوان 24 و 25 ساله مجبور به گذراندن یک سال در پشت میله های سرد زندانند.

بر کسی پوشیده نیست که اتهام دستگیری این دو نفر و اکثر بهاییانی که در زندانهای ایران روزگار می گذرانند، بیان عقاید و باورهایشان بوده است یعنی حق طبیعی هر انسان. آیا زمانی که داور یگانه، زبان را به انسانها داد و تفکر را، کسی می تواند،او را از حق طبیعی اش که بیان اندیشه هایش است باز دارد؟
ترس از انتشار عقاید بهایی چنان در ستون فقرات دولت ایران لرزه انداخته که سعی می کند با عناوینی همچون" تبلیغ علیه نظام"، " جاسوسی به نفع بیگانه" و ... آنان را محکوم کنند و با تشکیل سمینار، تهدید، تخریب،اختناق اقتصادی، زندان، بازجویی، اخراج، فرستادن روحانی و سخنران به مدارس و دانشگاه برای سخن راندن بر ضد آیین بهایی و روشهایی برای ممنوعیت از تحصیل و کار در حوزه های اثر گذار مانند معلمی و تمام شغلهای دولتی( به منظور قطع رابطه بهاییان با سایر مردم) و ... بهاییان ایران را به سکوت، انفعال و خروج از ایران مجبور کنند.
هراس از اندیشه های بهایی، در واقع ترس از برابری زن و مرد و ترفیع موقعیت زنان، جستجوی مستقل حقیقت، ترک تقالید و خرافات، ارج نهادن به اندیشه، برداشتن مرز خودی و بیگانه از حیث نژادی ، قومی، دینی و وطنی، ترک تعصبات و صد ها آموزه دیگر است که با خرافه پردازی، تعطیل عقل، تکرار حرف بی درک و بت سازی اجتماعی سر ناسازگاری دارد.

پنجشنبه، اردیبهشت ۳۰

گزارشی از تبعیض دولت ایران درباره دانش آموزان بهایی!


یک قدم دیگر پیش می آیند. حقوق بیشتری را زیر پاهای خویش لگد مال می کنند. مرز های تبعیض را پررنگ تر می کنند؛ این مرز خردسال و سالخورده نمی شناسد ولی بار دیگر تیر زهرآگین اش را به سوی دانش آموزان بهایی نشانه رفته است.
محرومیت از تحصیل جوانان بهایی در دانشگاههای ایران، تنها، حقی نیست که از قشر دانش آموز این جامعه دریغ شده است. از زمانی که مدارس فرزانگان در این آب و خاک تاسیس شد، جمهوری اسلامی با گذاردن گزینه تبعیض آمیز ستون مذهب اجازه ورود دانش آموزان بهایی را به این مدارس نداد. این مراکز آموزشی نیز به مانند فرم کنکور و دانشگاه یا تنها 4 دین رسمی(اسلام-زردشتی- کلیمی- مسیحی) را قرار می دادند و گزینه دیگری موجود نبود و یا در صورت نوشتن باور واقعی خود اجازه ورود را از دانش آموز سلب می کردند. بسیاری از این دانش آموزان هر ساله در مقاطع راهنمایی و دبیرستان، شرایط لازم برای شرکت در این مدارس را به دست آوردند و حتی به رتبه های بالای کشوری دست یافتند اما در لحظه ثبت نام با فرم تبعیض آمیز ستون مذهب مواجه شدند و تنها به علت اعتقاد دینیشان از ثبت نام در این مدارس محروم ماندند.
البته شکایتنامه ها، پیگیری های قانونی و تظلم خانواده این دانش آموزان تیز هوش، هم باری بر دوش آموزش و پرورش ایران بود و هم داغ ننگ تبعیضی بر پیشانی دولت ایران.
بنابراین امسال روش جدیدی برای پاک کردن این صورت مسئله از سوی آموزش و پرورش ایران در حال اجراست.
در تصویر این صفحه، گزارشی از سیاست جدید دولت ایران را در ارتباط با دانش آموزان بهایی که قصد ثبت نام در این آزمون را دارند، خواهید دید.
این گزارش توسط " شادان شیرازی" 14 ساله تهیه شده است و نشان از این دارد که دانش آموز بهایی در همان ابتدا حتی اجازه ثبت نام در این آزمون را نخواهد داشت.

* در صورت کلیک روی تصاویر می توانید در فونت بزرگتر متن را بخوانید و تصاویر را مشاهده کنید.

نمایشگاه بافتنی های دولت ایران!

در ادامه برپایی سمینارهای دروغ بافی بر ضد بهاییان و اعتقااتشان، دولت ایران اقدام به برگزاری چند سیمنار دیگر نمود. به نظر می رسد این سیل جاری رو به فزونی، 3 گروه عمده را نشانه گرفته است.
در مصاحبه سایت جرس با یکی از چهره های بنام دراویش گنابادی در برون از مرزهای ایران با نام" مصطفی آزمایش" مطالب جالبی در ارتباط با این عملکرد رو به گسترش دولت ایران، پدیدار می شود:
" در ابتدای زمامداری احمدی نژاد در دولت نهم، یک مرکزی تاسیس شد و در این جا به طور سالیانه اشخاصی که غالبا ائمه جمعه و جماعات شهرهای مختلف هستند به زعامت یک شخص به نام شیخ محمد یزدی که نایب رئیس مجلس خبرگان هم هست جمع می شوند و در ارتباط با جریان های مختلف اعتقادی اعم از اقلیت های مذهبی یا هرگونه قرائت های متفاوت از اسلام با قرائت حکومتی، تشکیل جلسه می دهند تا سیاستگذاری کلی در کشور انجام دهند و آن تصمیمی که توسط این مرکز گرفته می شود برای تمام دستگاهای اجرایی و قضایی واجب الاجراست. در آخرین جلسه که اینها برگزار کردند گفتند که بزرگترین وظیفه دولت دفاع از مرزهای عقیدتی هموطنان مسلمان ایران است و به همین دلیل هر نوع نگرش و هر نوع مکتب و قرائت که با قرائت رسمی و جاری حکومت از اسلام انطباق نداشته باشد باید برچیده شود به این بهانه که باید از مرزهای عقیدتی هموطنان مسلمان دفاع شود . در این جلسه چهار کمیسیون تشکیل دادند که این کمیسیون ها هر کدامش به یک نحله مذهبی می پردازد و هدف نهایی عبارت است از: ریشه کن کردن تسنن در ایران به بهانه مبارزه با وهابیت، ریشه کن کردن تصوف به بهانه درک نادرست از ولایت، ریشه کن کردن بهاییت به این بهانه که پایگاه اصلی بهاییت در حیفای اسرائیل است و اینها جاسوس هستند و ریشه کن کردن عرفان های جدید که به ایران آمده به بهانه شیطان پرستی."
در حقیقت دولت ایران به منظور از میان بردن هر گونه اندیشه ای به جز شیعه معتقد به ولایت فقیه، اقدام به سمپاشی بر ضد آنان می نماید. گرچه مخالفت با آیین بهایی محدود به حکومت جمهوری اسلامی نیست و ایران پر خشونت قاجار و تا حدی پهلوی دوم نیز خاطرات تلخی از آزار و شکنجه و دروغ پراکنی بر ضد شهروندان بهاییش دارد، اما شدت دروغ و آزار و مکر و نیرنگ این 30 سال، روی دیگر دوران را سفید کرده است.

بنابر برگزارش ایکنا، نشستی از سلسله نشستهای " صهیونیسم شناسی" امروز 30 اردیبهشت ماه در تهران برگزار می شود. این سمینار با عنوان " بهاییت و شیطان پرستی" به سخنرانی " فردی به نام "موسوی" اقدم به دعوت دانشجویان و طلاب نموده است.اين نشست‌ها با همكاری فرهنگسرای انقلاب، بسيج دانشجويی علمی ـ كاربردی، مجتمع فرهنگی هنری اسوه و مؤسسه نور قدس برگزار می‌شود.

در ادامه ، همایش دیگری نیز در گرمسار از شهرهای استان سمنان تشکیل شد.حجت الاسلام ولی الله مصائبی رئیس اداره تبلیغات اسلامی این شهر در 29 اردیبهشت ماه به بررسی علل گسترش فرقه های انحرفی در ایران پرداخت و راهکار را "براي جلوگيري از اشاعه و گسترش فرقه‌هاي انحرافي در ميان جوانان استان" این گونه بیان کرده که " بايد تلاش كرد تا چهره واقعي اسلام براي آنها آشكار شود." وی روی کلامش را به سه گروه "وهابیت"، گنابادیه"
و بهاییت" کرده است. در واقع سنیان، عرفا و بهاییان . این مسئول دولتی، در این سخنرانی به اتهامات بی اساس و تهمتهای ناجوانمردانه به بهاییان پرداخت و با تکرار حرفهایش اقدام به تحریک احساسات مخاطبان خود کرد.
عجب آنست دولتی که قدرت مطلق به همراه تمام ابزار رسانه ای ، فرهنگی، امنیتی، آموزشی و ... را در دست دارد هنوز ادعا می کند که از پیاده نمودن اسلام ناب محمدی عاجز است و انگشت حسرت به دهان می گزد که استکبار و بهاییان و سنیان و عرفا و ... مانع شناسایی این گوهر شده اند.

شگفتا که دولت توتالیتر ایران هیچ موقعیتی را حتی یک بار به بهاییان نداده تا اجازه بیان عقاید خود را نمایند و کردارش چون فردی ست که در کوه فغان برآرد و از صدای بازگشتی خود به شعف آید و قهقهه سر دهد و فکر کند هیچ صدا و فکر و اندیشه دیگری در عالم نباید وجود داشته باشد.

یکشنبه، اردیبهشت ۲۶

بیانیه وزارت امور خارجه ایالات متحده درباره آزار اقلیت‌های مذهبی در ایران

وزرات امور خارجۀ ایالات متحده
دفتر سخنگو
برای انتشار فوری 14 مه 2010
بیانیۀ فیلیپ کراولی
دستیار وزیر امور خارجه در امور عمومی
سخنگو
آزار اقلیت های مذهبی در ایران
ایالات متحده از بابت آزار مستمر بهاییان و دیگر جوامع متعلق به اقلیت های مذهبی درایران عمیقاً نگران است.
امروز یاد آور دومین سالگرد زندانی کردن هفت تن از رهبران بهایی است. با آنکه از ژانویۀ 2010 تا کنون سه جلسۀ رسیدگی به پروندۀ آنها تشکیل شده، هیچ تاریخی برای جلسۀ دیگری تعیین نگردیده است و آنها همچنان از دسترسی به وکلای مدافع خود محرومند. ایالات متحده ادامۀ اقامت آنها را در زندان به عنون نقض تشریفات قانونی قویّاً محکوم می کند و از ایران عمل به تعهدات خود را طبق کنوانسیون بین المللی حقوق مدنی وسیاسی خواستار است.
در جریان بازنگری سرتاسری اداوری (UPR) در شورای حقوق بشر در فوریۀ 2010، ایران به رعایت حقوق بین المللی متهعد شد و گوناگونی قومی و مذهبی خود را خاطر نشان ساخت. با این همه ما از این که دولت ایران به صورت علنی توصیۀ UPR را دایر بر پایان دادن به روا داشتن تبعیض علیه جامعۀ مذهبی بهایی رد کرد، دلسرد شدیم. ما یکبار دیگر همراه با جامعۀ بین المللی مُجدانه از ایران عمل به تعهداتش را در حمایت از حقوق بشر و آزادی های اساسی همۀ شهروندان خود خواستاریم.

چهارشنبه، اردیبهشت ۲۲

دستگیری دو تن از بهاییان پارس آباد


جلگه ای خفته بر کرانه های ارس،هموار و آرام. اما نیروهای امنیتی، تشویش را به این دشت نیز آورده اند.
پارس آباد از شهرهای استان اردبیل که پیشتر با نام آشنای "مغان" خوانده می شد،شاهد هجوم بر ساکنین بهاییش شده است.
به گزارش سرویس خبری جامعه بهایی، رامین ایدلخانی از شهروندان بهایی این شهرستان در 15 اردیبهشت 89،به اداره اطلاعات احضار شد. مامورین امنیتی در همان روز وی را دستگیر نمودند و زمانی که همسرش برای پیگیری وضع شوهر خود به اداره اطلاعات مراجعه نمود، او را نیز بازداشت کردند.
شمیم و نسیم ایدلخانی ، دو فرزند خردسال، عهدیه راشدی راد و همسرش رامین ایدلخانی هستند که با دستگیری ایشان، تحت مراقبت خویشان خود قرار گرفته اند.
چندیست که دولت ایران هجوم خود را بر بهاییان شهرهای کوچکتر شدت بخشیده است. این فشارها از طریق بازجویی،هجوم به منازل و دستگیری، تخریب گورستان، پلمپ مغازه، سوزاندن محصولات کشاورزی( به طور کل ایجاد مشکلات اقتصادی) و اخراج کودکان از مدارس، بر شهروندان این شهرها اعمال می شود. گمان ناصواب مسئولین امنیتی ایران چنین است که به علت کم تر بودن جمعیت بهاییان در این مناطق،آسیب پذیر تر خواهند بود و با افزایش فشارهای اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی می توانند سبب خروج ایشان از این شهرها و حتی ایران شوند.

بار دیگر موج هجوم بر ساحل قائم شهر

چندیست که سیلاب هجوم مامورین امنیتی، ساحل آرامش بهاییان قائم شهر را در هم کوفته. دستگیری، تخریب گورستان، هجوم به منازل و احضار و بازجویی، ارمغانی که چندگاهی ست پیاپی نصیب بهاییان این خِطه می شود.
در ظهر روز سه شنبه 21 اردیبهشت 89، خانه دو تن از بهاییان قائم شهر مورد هجوم مامورین اطلاعات این شهر قرار گرفت.
منازل پرویز و چنگیز اولادی در نیمروز 21 اردیبهشت به طور کامل تفتیش شد و کتب، سی دی ها و تصاویر مرتبط با آیین بهایی توقیف شد.
این یورش یه همین جا خاتمه نیافت بلکه مامورین امنیتی به این دو نفر هشدار دادند که باید فردای آن روز یعنی 22 اردیبهشت خود را به اداره اطلاعات قائم شهر معرفی کنند.
این حمله در حالی صورت می پذیرد که 6 روز پیش در 15 اردیبهشت ماه ، یکی دیگر از بهاییان این شهر دستگیر شد. سیمین گرجی که پیش از این 6 ماه از اردیبهشت تا آبان 87 را در انفرادی قائم شهر سپری نموده بود، بار دیگر توسط کلانتری این شهر احضار و دستگیر شد.
به نظر می رسد بازداشت مجدداو برای به اجرا درآمدن حکم یک ساله اش صورت پذیرفته است. سیمین گرجی در دادگاه تجدید نظر به اتهام " تبلیغ علیه نظام از طریق تبلیغ بهاییت" به یک سال حبس تعزیری محکوم شده بود.

سه‌شنبه، اردیبهشت ۲۱

ادامه سمینارهای دروغ بافی!

در ادامه برپایی سمینارهایی برای تحریک مردم و مسموم نمودن اذهان ایرانیان، سه سمینار دیگر برپا شد. علاوه بر برگزاری این جلسات، در نمایشگاه کتاب امسال بیش از سالهای گذشته، انتشارات ضد بهایی به چاپ و فروش داستانهای دروغین خود درباره بهاییان و اعتقاداتشان پرداختند.
اولین همایش گفتمان دینی گرمسار در 14 اردیبهشت ماه برگزار گردید. حجت الاسلام مصائبی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی گرمسار، در این همایش وهابیت ، بهاییت و دروایش گنابادی را از فرقه های نوظهور خواند که قصد مقابله با اسلام و ایران را دارند و به طور اختصاصی در مورد هر کدام توضیحاتی ایراد کرد.به نظر می رسد مخاطبان این گردهمایی، از اقشار مختلف بوده است.

شنبه 17 اردیبهشت ماه، گردهمایی دیگری در شهر خمین از توابع استان مرکزی برگزار گردید. در این جلسه باعنوان " فرق و نحله های انحرافی" وحید حاجی آقا زاده زمام سخن را به دست گرفت و بخشی از سخنرانی خود را نیز به " بهاییت" اختصاص داد.

به گزارش ایکنا جلسه دیگری در سالن آمفی تئاتر دانشکده علوم و فنون دریایی خرمشهر با عنوان " بهاییت در ایران" تشکیل
گردید. این گردهمایی به سخنرانی بیات و در دوشنبه 18 اردیبهشت ماه برپا شد. مخاطب این سمینار دانشجویان دانشگاه شهید چمرانخرمشهر بوده اند.
برگزاری این سمینارها به خصوص در شهرهای کوچک که مردم امکان کمتری برای تحقیق و یافتن حقیقت درباره بهاییان و باورهایشان را دارند، به منظور آسیب پذیر نمودن این مناطق صورت می گیرد. این سیاست ناجوانمردانه، چندیست که با هجوم به منزل بهاییان شهرهای کوچک، تخریب گورستانها، پلمپ مغازه و آتش زدن محل کار و محصولات کشاورزی یا باغهایشان، به صورت علنی درآمده است.
برای پی گرفتن روند این سیاست دولت می توانید لینک های زیر را دنبال کنید:
http://khabarnavard.blogspot.com/2010/04/blog-post_29.html
http://khabarnavard.blogspot.com/2010/04/blog-post_22.html

تیری که از کمان جست و بر دلها نشست! به یاد فرزاد کمانگر


نه باورم هست نه حقیقت است که فرزاد کمانگر را بر دار کردند. زیرا که خشونت هرگز نمی تواند مهر و عشق را سر ببرد؛ زیرا که طناب دار هیچگاه نمی تواند گلویی را بفشارد و از نوا بازگیرد که نغمه هایش آشنای گوشهای یک سرزمین شده.
سکوت او هنوزدر تاریکی شبهای ایران زمین ترانه می خواند و بر یادها لبخند می زند و این طنین قرنها دوام خواهد آورد؛اما روسیاهی بر کسانی می ماند که واژه هایشان از خمیر مایه نفرت و دروغ است و جمله هایشان به سستی تار عنکبوت .
نه ظلم خواهد ماند و نه ظالم. نه هیچ انسانی عمر جاودان خواهد کرد و نه هیچ بیدادگری جاوید خواهد ماند؛ اما آنچه یادها را زینت می دهد و اشک از چشم من می دواند، واژه هاییست که از جنس بلور و نورند وهرگز از خاطر نمی روند و مردیست که می سراید و "خورشید در گلویش"*.
تنها کردستان و هم وطنان کُردم پیراهن ماتم به تن نکرده اند . تمام سرزمین من سوگوار است که چطور یک انسان، یک معلم، یک عاشق، یک شاعر را بر دار کردند و هنوز می توانند نفس راحت برکشند.
تردید ندارم که مهربان ترین مهربانها، بر ظالمان، منتقم ترین منتقمان خواهد بود:
"ای ظالمان ارض
از ظلم دست خود را کوتاه نمایید که قسم یاد نموده ام از ظلم احدی نگذرم و این عهدی است که در لوح محفوظ محتوم داشتم و به خاتم عز مختوم"*

*1- شعر از شفیعی کدکنی
*2- بهاالله، کلمات مکنونه

دوشنبه، اردیبهشت ۲۰

آزادی فواد خانجانی!

فواد خانجانی روز گذشته از زندان اوین آزاد شدند. وی در 19 اردیبهشت ماه به قید وثیقه از زندان اوین آزاد شد.وی پیش از این در 7 اردیبهشت ماه سال جاری دستگیر شده و 12 روز را در زندان اوین سپری نمود.فواد ششمین عضو از خانواده خانجانی بود که در ماههای اخیر دستگیر شد. پیش از این نیز وی را چندین بار مورد بازجویی قرار داده بودند.

آزادی ایقان شهیدی


ایقان شهیدی پس از دو ماه، زندان اوین را بدرود گفت.
این شهروندان بهایی، از اعضای کمیته حق تحصیل در 20 اردیبهشت ماه به قید وثیقه آزاد شد. وی هم زمان با تعدادی دیگر از اعضای این مجموعه یعنی سما نورانی، نوید خانجانی و درسا سبحانی، در 11 اسفند ماه88 دستگیر شده بود. ایقان شهیدی ساکن کرمانشاه است اما مامورین امنیتی نامبرده را پس از دستگیری در منزلش به زندان اوین منتقل کردند.

شنبه، اردیبهشت ۱۸

سرِ سکوت; نوشته ای از یکی از زندانیان بهائی

فقط زمانی که این چنین از قدح مظلومیت نوشیده باشیم ، شیرینیش را درک خواهیم کرد. این کلمات از قلب یکی از زندانیان بهایی ذوب شده است که خود هم اینک طعم مظلومیت را در راه عشق به انسانیت درک می کند:


"تقدیم به تمام کسانی که طعم خوش مظلومیت را چشیده اند
سرّ سکوت را در خلوت خانه دل جستجو نکن ؛ که در ازدحام ناله های عاشق پنهان شده است و تو فریب بی رنگی دلت را خورده ای ؛ که سکوت ناب را در آن می جویی. اشکی که از نهان خانه قلبت می چکد، بی درنگ حقیقت سکوت ناب است ؛ که ناگفته های زیادی را با خود حمل می کند. از گنج درونت که تو نمی دانی و نمی شناسیش، ولی او تو را خوب می شناسد و می داند که چون هنوز فریفته بی رنگی دلت هستی ، گوش جانت شنوای رازهای او نیست. پس می چکد و می غلطد و فرو می ریزد از گوشه چشمت تا در پهنای چشمان پرفروغت ، از گونه ات سترده شود. که چون نیست شود؛ حقیقت دیگر متولد گردد، در ناله های عاشق. ناله آواز سکوت است و اشک شرم سکوت از نافهمی نافهمان روزگار و تلخی سکوت، بغض نترکیده اسیر. اسیری که طناب آزادی جانش را به لب رسانده از کج فهمی نافهمان روزگار. آزادی اسارت گوشش را باز کرده تا آواز سکوت را در ناله های قلبش بشنود که سروش عشق است از اسیر ازلی؛ که درد درک فهم است و زخم زبان کج فهمی نافهمان روزگار. حالا اگر اشکی بجوشد از نهان خانه دل و فرو ریزد از چشمان بی فروغ ؛ صدای رازهایش را می شنوی که می گوید: آمده ام تا زدوده شوم از گونه ای که حقیقتی دیگر متولد شود از سکوت این عاشق اسیر ازلی به برکت کج فهمی نافهمان روزگار.
جمعه 16 بهمن 1388
مطابق با اربعین حسینی 19 صفر

پنجشنبه، اردیبهشت ۱۶

مشفق سمندری به سوی میله های زندان!

زندان بارفروش، میهمان جدیدی به خود می خواند اما این میهمان ناخوانده است.این روزها زندان ها هم میهمانانی از جنس دیگر دارند از جنس کلمه، سخن، مهر و اندیشه. این روزها مهرورزان و اندیشمندان، روزنامه نگاران و دگر اندیشان میهمان زندان هایند.
حکم دیگری از سوی دادگاه بابل اعلام شد. بر اساس این حکم مشفق سمندری از شهروندان بهایی بابل به 6 ماه حبس تعزیری محکوم شد.
بنا بر گزارش رهانا، مشفق سمندی در روز 11 اردیبهشت ماه خود را به دایره اجرای احکام شهرستان بابل معرفی نمود تاحکم اجرا گردد. بر اساس دادنامه اتهام وی " تبلیغ بهاییت" عنوان شده است؛ به بیان دیگر جرم او " بیان آزادانه عقایدش"( البته آزادی از نوعی که در ایران تعریف می شود) بوده است. وی پیش از این در اردیبهشت ماه سال گذشته 75 روز را در زندان بابل سپری نموده است.

اعلام حکم علی احسانی


در ادامه اعلام حکم تعدادی از بهاییان در سراسر ایران، دادگاه تجدید نظر علی احسانی برپا شد. این دادگاه، علی احسانی شهروندی بهایی اهل سمنان را به 2 سال حبس تعزیری و نیز دو سال تبعید محکوم کرده است.
پیش از این در سال گذشته مامورین اطلاعات نامبرده را دستگیر کردند و وی مدتی را در زندان سمنان سپری نمود و به قید وثیقه 50 میلیون تومانی به طور موقت از زندان آزاد شد.
واینک بیداد حکم می راند و زیر حکم بی گناهان امضا می کند و آنچه در این بی دادگاهها محاکمه می شود عدالت است، عدالتی که هر روز در گوشه و کنار این آب و خاک بر دار می شود.

دوشنبه، اردیبهشت ۱۳

آزادی نوید خانجانی!


نوید خانجانی از شهروندان بهایی اصفهان با قید وثیقه آزاد شد. وی عضو جمعیت مبارزه با تبعیض تحصیلی بود و خودش نیز به علت اعتقاد به آیین بهایی از ادامه تحصیل محروم مانده بود.
پیش از این مامورین امنیتی، نامبرده را در 11 اسفند ماه دستگیر نمودند. وی مدتی را در سلول انفرادی و در بند متعلق به سپاه در زندان اوین به سر برد.
این عضو سابق کمیته گزارشگران حقوق بشر در 13 اردیبهشت ماه 89 با قید وثیقه از زندان اوین آزاد گردید.
فردای روز دستگیری نوید خانجانی، منزل 5 تن از بهاییان فعال در زمینه حقوق بشر توسط نیروهای امنیتی کاویده شد. مامورین از یافتن سپهر عاطفی و حسام میثاقی در اصفهان عاجز ماندند اما منازلشان را مورد تفتیش قرار دادند. سما نورانی در شیراز و ایقان شهیدی در کرمانشاه دستگیر شدند و به خانه درسا سبحانی در ساری نیز یورش برده شد. نوید، ایقان و سما فعال در زمینه مبارزه با تبعیض تحصیلی بودند و درسا سبحانی عضو کمپین یک میلیون امضای زنان.
تاکنون 3 تن از این جوانان به قید وثیقه آزاد شده اند اما ایقان شهیدی هنوز در زندان اوین محبوس است.

یکشنبه، اردیبهشت ۱۲

ویران شدن گورستان بهاییان دماوند!

حتی مرده ها را هم امان نمی دهند. حتی به درختان و خرده سنگ و آجرهای جماد هم رحم نمی کنند. همین است که می گویند نفرت و دشمنی تنها خرابی به بار می آورد اما عشق رویش و زندگانی.
در ادامه تخریب گورستانهای بهایی در نقاط مختلف ایران، قبرستان بهاییان دماوند نیز مورد هجوم عده ای ناشناس قرار گرفت. این تخریب چنان شدید بود که تمام آثار گورها به طور کلی از بین رفته است. به گزارش رهانا، این یورش ناجوانمردانه در شامگاه 4 اردیبهشت ماه 89 صورت گرفته است.
شیوه تخریب کامل این گورستان، واقع در گیلاوند نشان می دهد که این افراد ناشناس به ابزار تسطیح خاک و بولدزر مسلح بوده اند. بنابراین نمی توان باور کرد که مردمی عادی به این خرابکاری دست زده اند.
تمام گورستانهای بهایی که در این مدت تخریب شده است با وسایل مجهز خاک برداری ، زیر و رو شده و در اکثر موارد درختها و سنگ قبرها به طور کامل از میان رفته است. به نظر می رسد این افراد به ظاهر ناشناس، که اتفاقا هیچگاه هم از سوی قانون محاکمه نمی شوند و از سوی پلیس ردیابی نمی شوند، اجیر و مزد بگیران آشنایی باشند.
هیهات که جای آبادانی این آب و خاک، ویرانی را برگزیده اند و جای مدارا و مهرورزی، کینه و ظلم.

سوسن تبیانیان محکوم به یک سال و نیم حبس!

تگرگ بیداد هر روز در گوشه ای از این سرزمین بیشتر می کوبد. چندیست فغانش را در سمنان بلندتر کرده است.
سوسن تبیانیان از شهروندان بهایی سمنان به یک سال و نیم حبس تعزیری محکوم شد. این حکم در دادگاه تجدید نظر به او و خانواده اش ابلاغ شده است. وی پیش از این در 7 اردیبهشت ماه سال 88 همزمان با سیامک ایقانی از دیگر بهاییان سمنان، دستگیر شد و منزلش مورد یورش نیروهای امنیتی قرار گرفت.مدتی را در زندان این شهر سپری کرد و به قید وثیقه آزاد شد و حال دوباره ظلم از سر گرفته شد.
این ظلم در شرایطی صورت می گیرد که او مادر یک فرزند شیرخواره و نیز یک کودک 8 ساله است.

آزادی دو شهروند بهایی سمنانی

پویا تبیانیان جوان 25 ساله بهایی اهل سمنان پس از 14 ماه حبس از زندان سمنان آزاد گردید. وی بر اساس حکم دادگاه و به اتهام" تبلیغ بهاییت" به 2 سال و نیم حبس محکوم شده بود .

گودرز بیهقی از بهاییان ساکن سنگسر نیز در 6 اردیبهشت ماه از زندان سمنان آزاد شد. وی در اواخر اسفند ماه سال گذشته توسط نیروهای امنیتی دستگیر شد، مغازه اش پلمپ گردید و خانه اش مورد تفتیش مامورین اطلاعات قرار گرفت.